giriş     kayıt
türkiye

ne desem bilemiyorum.

-


ciddi anlamda fırsatlar ülkesidir. tam olarak modernleşememiş olması belli dezavantajları beraberinde getirse de, yalnızca "ithal fikirlerle" bile bir şeyler elde edebilmeniz mümkündür.
ancak genetik midir, kültür müdür, coğrafyanın verdiği gıda bolluğudan mıdır bilinmez, üşengeç milletiz. kendim de dahil olmak üzere, her şeye ayıracak vakit bulabilmekle birlikte, bireysel fayda sağlayacak ve belki de geleğimizi şekillendirecek "faydalı" işlere vaktimiz hiçbir zaman yok.

-olur mu efendim? özel sektörde insanlar 10-11 saat çalışıyor, neremiz üşengeç?

sorun da burada zaten. insanlar ciddi ciddi günlük 70 lira ücret için, 11 saatini ayırabiliyor. ve bunu "bir süreliğine" de değil, ömrünün sonuna kadar yapmayı normalleştirebiliyor.

şunu iddia ediyorum ki, yaşadığımız bu internet çağında ortalama her insan, günlük 11 saatini 3 yıl boyunca herhangi bir şey için harcasın, o şeyin ustası olur.

günde 11 saatini yalnızca internet üzerinden çinçe öğrenerek geçirsen, 3 yılın sonunda kurumsal bir firmanın vazgeçilmez dolgun maaşlı beyaz yakalısı olabilirsin.

günde 11 saatini yalnızca internet üzerinden herhangi bir yazılım dili için harcasan, iyi bir yazılımcı olabilir, ciddi paralar kazanabilirsin.

günde 11 saatini yalnızca internet üzerinden herhangi bir grafik programı için harcasan, iyi bir grafiker olup özgün tasamlar ortaya koyabilir, zengin olabilirsin.

günde 11 saatini yalnızca internet üzerinden herhangi bir hizmetteki boşluğu bulmak için bile harcasan, o boşluğu doldurup milyonlar kazanabilirsin.

ama yok, gidip 2020 TL'ye garsounluk yapalım. çünkü çok işimiz var değil mi?

-


Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.