giriş     kayıt
gerekçelendirilmiş doğru inanç

ing: justified true belief olan, bilginin platon tarafından yapılmış tanımıdır. buna göre p öznesinin s'yi bilebilmesinin koşulları şunlardır;

1- p, s'yi ancak ve ancak s doğruysa
2- p'nin s'ye inanması için gerekçeleri varsa
3- p' s'ye inanıyorsa

bilir.

sonra gettier abimiz çıkar, de sixtir lö oradan der.
sen bu 3 koşulu sağlasan bile bir şeyi bilemeyebilirsin der.

merak edenler gettier problemi makalesine bakabilir.

ya da siktir edin açıklıyorum amk gece gece mesai yapalım biraz;

şimdi gettier diyor ki, diyelim ki cevdet ve berkecangül adında iki hipotetik adam olsun. bunların ikisi de aynı yere iş başvurusunda bulunsun. patron cevdete desin ki; cevdet, seni siksen bu işe almayacağım, ben berkecangülü alacağım. ama gene de başvurucam diyorsan sen bilirsin.

tabii cevdet abimiz, bir umuttur yaşamak diyerek işe yine de başvuru yapıyor.

cevdet abimizin, işe berkecangül'ün alınacağına ilişkin çok güçlü bir gerekçesi vardır artık. koca patron onu alıcam demiş amk, daha iyi bir gerekçe mi var?

sonra cevdet abi, berkecangül'ün cebine bakıyor ve tam tamına 10 tane bozukluk para sayıyor. ve tertemiz bir önerme ortaya atıyor.

-cebinde 10 tane bozuk para olan kişi işe alınacaktır.

mis gibi bir önerme. günlük hayatta da buna benzer yüzbinlerce dolaylı önerme kurarız aslında. berkecangül'ün işe alınmasından yola çıkarak bir sürü önerme elde ederiz; sarı saçlı olan alınacaktır, isminin sonunda gül olan alınacaktır, 3 isimli olan kişi alınacaktır vb.

sonra iş başvuru sonuçları açıklanıyor ve patron cevdeti keklemiş. berkecanı alıcam olm ben işe dediğinde cevdetle taşak geçmiş. işe cevdeti almışlar. cevdet te vardır bir hikmet diyerek işe başlamış.

şimdi zurnanın zırt olduğu yer şurası;

cevdet farkında değil ama, cevdetin cebinde de 10 tane bozuk para vardı.


önerme: işe alınacak kişinin cebinde 10 tane bozuk para vardır.

1- önerme doğru mu? doğru
2- gerekçe var mı? var patron dedi (birazdan gelicem açıcam bu durumu)
3- cevdet bu önermeye inanıyor mu? inanıyor.

cevdet bu önermenin doğru olduğunu biliyor mu peki?
"capslock" hayır!:

önerme doğru bile olsa, cevdetin bu önermeyi bildiğini söylemezsiniz çünkü cevdetin işe alınacak kişinin cebinde 10 tane bozuk para vardır önermesine inanması için sahip olduğu gerekçe y a n l ı ş t ı r. yani cevdetin bu önermesi bala göte doğrudur.


sonuç: bala göte doğru olan bir durum söz konusuysa, biz "bilgi" gibi hayati önem taşıyan bir kavramı, bu şansi durumlardan kurtarmalıyız der felsefeciler. bir şeyi bilmek demek, onu tam anlamıyla bilmek, şansa, yanılgıya yer bırakmayacak şekilde bilmek olmalıdır derler. sonra kavga başlar ve post modern epistemolojiye kadar yolu vardır.

-


Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.