giriş     kayıt
ockhamlı williamyıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(5.00)

hristiyan felsefesi içerisinde en sevdiğim heriftir kendisi. iki önemli kuram ortaya atar ve sadece dönemine göre değil, aynı zamanda bugün bile geçerli olabilecek kuramlardır bunlar. ilki, (bkz: nominalizm)dir. buna göre "tümel" veya "idea" denilen saçmalıklar gerçekte var olan şeyler değildir. onlar ancak bir takım ses dalgalarından ibarettir. her nesne kendi başına bir bütündür ve bu bütünlük, ancak nesneleri tek tek inceleyerek anlaşılabilir. bu nedenle bilimin gelişimine de ön ayak olur. çünkü ockhamlı william'dan önce tümel denilen şeyler maddenin içinde değil, başka bir yerdeydi. örneğin tanrı'nın zihnindeydi. bu nedenle bu gerizekalı arkadaşlar nesnenin kendisine bakmak yerine tanrının zihnini anlamaya çalıştılar. sonra ne oldu? ebesinin a... oldu öhömm, o bahsettiğiniz "karanlık ortaçağ" oldu. bilim, düşünce, anlam dediğiniz şey yalnızca bir takım soyut felsefi tartışmalardan ibaretti artık. ve tanrı'yı anlamak için her şey bir araçtı.
Sonra nominalistler çıkagelir ve tanrıyı da reddetmeyerek, bunlar "sestir" der geçer. yani ağacı anlamak için tanrı'nın zihnine değil, bizzat ağaca bakman lazım der.

ockhamlı abimizin bir diğer lakabı ise usturacıdır. (bkz: ockhamlı william'ın usturası)
bu ustura kuramı, bir şey hakkında bir açıklama yapılıyorsa, mutlaka o şeye ilişkin en "basit" açıklama doğru olandır. yani siz dışarıda bir "nal" sesi duyuyorsanız, nal takmış bir aslan veya nal takmış bir zebra geçtiğini düşünürseniz salaklık edersiniz. en basit açıklama nedir? dışarıdan nallı bir at geçiyor işte amk.
tabii bu kuramın da bir problemi var, o da şu;
evli bir çift düşünelim, çocuk istiyorlar ama olmuyor. niye olmuyor? herkes diyecek ki çiftlerden biri kısır. ama ockhamlı william'ın usturasına göre cevap; sevişmiyorlar olacaktır. çünkü en basit açıklama budur. çiftlerden birinin "kısır" olduğu açıklaması biraz daha kompleks bir açıklamadır çünkü. işte birinin spermleri çalışmıyor veya diğerinin yumurtalıkları yeterli derecede yeterli sayıda hücreyi muhafaza edemiyor bla bla bla, gördünüz mü? zor olan açıklama burada daha doğru bir açıklama aslında.

ama çözüm einstein babamızdan geliyor. ne diyor einstein? bir şeyi olması gerektiği kadar basit açıkla. ama (bakın burası çok önemli) olması gerektiğinden daha basit değil.

konu kapanmıştır yordep ailesi. bu kadar fular yeter dağılın hadi.

-


Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.